Neler yeni

Şubat Ayı Beslenme Listesi

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
Şubat Ayı Beslenme Listesidir.

Simit, peynir, zeytin, hoşaf.

Tahin Pekmezli ekmek, süt, portakal.

Fırında sigara böreği, nane çayı, mandalina.

Katmer, ayran.

Fırında ıspanaklı börek, portakal suyu.

Yumurtalı ekmek, ıhlamur, elma.

Peynirli pohaça, elma kompostosu.

Peynirli sandviç, papatya çayı, mandalina.

YAŞ PASTA, TUZLU KURABİYE, LİMONATA.

Peynirli tepsi böreği, kuş burnu çayı, meyve.

Patatesli börek, ıhlamur, meyve.

Mercimekli börek, ada çayı.

YAŞ PASTA, TUZLU KURABİYE, LİMONATA.

Yumurta, peynir, zeytin, ekmek,

Cevizli pasta, süt, elma.

Simit, üçgen peynir, zeytin, hoşaf.

Mercimekli ve patatesli bükme, kuşburnu çayı.

Tost, nane çayı, puding.

Peynirli omlet, ekmek, nane çayı, meyve.

Not. 1. Yaş pasta günleri çocukların doğum günü kutlanmaktadır.

2. Aşağıdaki word dosyası içinde çizelgesini bulabilirsiniz.

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
çok teşekkürler Emel öğretmenim deneyeceğim beslenme listesinde ben çok sorun yaşıyorum
Öğretmenim; Ben beslenme listesi hazırlarken şu aşamayı takip ediyorum, size yararı olabilir:

1. Çizelgede tarihleri ayarlama ile işe başlıyorum.

2. Sonra çocukların isimlerini sıra ile yazıyorum ancak bu sıralamada doğum günleri olan çocukları öncelikle yerine yerleştiriyorum.

3. Sınıf annemize bu listeyi veriyorum, çıkış saati hazırlıkları sırasında önce gelen velilere ne yapmak istediklerini soruyor. Bunu ilk veli toplantımda açıklıyorum. Tatlı-tuzlu dengesi, proteinli ve calcium, vitamin içerik, çocukların bir yiyeceği sevip sevmediği, yemeye razı olması gereken yiyecek dengesine dikkat etmelerini belirtiyorum.

4. Elime gelen listede uygun olmayan bir durum varsa, o veli ile görüşüp beslenmenin o gün nasıl olması gerektiği üzerinde ortak karar alıyoruz.

Bundan sonrası uygulamaya kalıyor.

Velliere beslenme listesi hazırlarken sormamın nedeni ise; her velinin uygun pişirme aracı olmayışı, el lezzeti gibi durumlar... Biraz daha açacak olursam, örneğin her veli kek pişiremiyor, yanık olabiliyor, güzel olmaya biliyor. Ben tesadüfen böyle bir kişiye bu menüyü yazsam gelen yiyeceğin yenmeyeceğini biliyorum.

İlk veli toplantımda velilerime beslenme saatinin alışkanlıklar kazanma saati olduğunu, yemediği, sevmediği bir yiyecek veya içeceği okulda yemeye razı olma, tadına bakma, sofra ve yemek yeme kurallarını öğrenme gibi alışkanlıkları kazandırdığımızı açıklıyorum. ve ayrıca bir başka amacın bunun bir doyma zamanı olmadığını, yemek türü olmaması gerektğini belirtiyorum.

Sabahçıysak kahvaltı ettirerek okula göndermelerini, öğlenciysek yemek yedikten sonra okula göndermeleri gerektiğini vurguluyorum.

Sevgili öğretmenim; ayrıca her velinin ekonomik durumu aynı olmadığından birbirlerini özendirici ya da bir diğer velimin satın almaya gücü olmadığı için üzüntü duyabilecekleri türden yiyecek asla listeye koymuyorum.

Başarılar dilerim.

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
Veli toplantısında beslenme ile ilgili anlattıklarımın tutanak raporunu aşağıya kopyadım.

Faydalanmanız dileği ile...:)

a) Beslenme sırasının aksatılmadan takip edilmesi ve çocuğun hastalığı durumunda bile beslenmenin aksatılmadan getirilmesi,
b) Çocuğun sağlıklı bir şekilde kahvaltısının yaptırılarak, yemeğini yemiş olarak okula getirilmesi,
c) Beslenme listesinde yer alacak içeceklerin doğal içecekler olmasına dikkat edilmesine,
( Ihlamur, nane çayı, kuş burnu, komposto, taze sıkılmış meyve suyu, yada kutu üzerinde % 100 meyve suyu yazanlar…
d) Sıcak içeceklerin termoslara konarak getirilmesi rica edilmiştir.

EJİNNN

Yeni Üye
:023:ben köy okulunda olduğum için pek birsey isteyemiyorum listnizde bana önerebiliceğiniz bi liste var mı Emel öğretmenm

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
:023:ben köy okulunda olduğum için pek birsey isteyemiyorum listnizde bana önerebiliceğiniz bi liste var mı Emel öğretmenm
EJİNNN öğretmenim, bulunduğunuz yöreyi iyi tanıyarak yöresel böreklerini beslenme listene koyabilirsin. bunları bilmeden benim yardımcı olmam çok zor.

Hamur işi en çok ne yapıyorlarsa bunlar listende olmalı. benim listemde olduğu gibi.:) Afyon deyince akla hemen bükme, ağzı açık geliyor.:)

EJİNNN

Yeni Üye
EJİNNN öğretmenim, bulunduğunuz yöreyi iyi tanıyarak yöresel böreklerini beslenme listene koyabilirsin. bunları bilmeden benim yardımcı olmam çok zor.

Hamur işi en çok ne yapıyorlarsa bunlar listende olmalı. benim listemde olduğu gibi.:) Afyon deyince akla hemen bükme, ağzı açık geliyor.:)
Peki tşk ederm ben araştırmaya koyulayım hemen:icon14:

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos