Neler yeni

Aslan Avı

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
Aslan Avı

Oyuncu Sayısı: 10 ve üzeri

Oyun Alanı: Sınıf ve bahçe

AMAÇ: BU OYUNDA ÖZBAKIM BECERİLERİNDEN HANGİSİ KAZANDIRILMAK İSTENİYORSA OYUNUN GELİŞME BÖLÜMÜNDE O KAZANIMA YER VERİLİR.

Oynanış: Bu oyunu; beslenmeden ya da yemekten önce oynanmasını tavsiye ederim.

Çocuklar çember olur. Öğretmenin yönergesi doğrultusunda öykünmelerle oyun oynanır.

-Sabah uyandık. (gerinme ve gözleri oğuşturma hareketi yapılır.)
-Terliklerimizi giydik. (terlik giyme)
- Yüzümüzü yıkamak için banyoya gidiyoruz. (sağa dönülür, yürüme hareketi yapılır)
-banyonun kapısına geldik, kapı kapalı. (avuçlar birbirine bakacak biçimde birleştirilir.Sağ kol yana açılır.)
-Açtık kapıyı gacııırt,
-kapattık kapıyı gucuur. (eller tekrar birleştirilir.)
-musluğu açtık, sabunu elimize aldık. Sabunluyoruz. Sabunu sabunluğua bırakıyoruz. Su israf olmasın diye musluğu kapatıyoruz. Ellerimizi köpürtüyoruz. Pamaklarımızın arasını, tırnaklarımızı, başparmağımızı güzelce yıkıyoruz. Şimdi ellerimizdeki mikropları akıtma zamanı. musluğu açabiliriz. Ellerimizi ovalayarak sabunu akıtıyoruz. ellerimizi sıkıyoruz ama sirkelemiyoruz. Neden? (çocuklardan yanıtlar alınır. Ayna ıslanır, fayans lekelenir gibi, çocuklar annelerinden edindiği deneyimi açıklar.)
-Havlumuza elimizi siliyoruz.
-Aaa bir şey unutmadık mı? uyanınca bir iş daha yaparız?

-Yüzümüzü yıkamadık, musluğu kapatmadık.
-Evet, hadi bunları da yapalım. iyice eğilelim kollarımız ıslanmasın. Aaa benim kolum ıslandı. Neden acaba?

-Evet, haklısınız ben yüzümü yıkarken pijamamın kollarını çekmeyi unuttum. Bri sonraki sefer yüzümü yıkarken pijamalarımın kollarını katlamayı unutmayacağım.

-Termetemiz olduk. Şimdi ne yapacağız?
-Evet, odamıza gidelim, pijmamızı çıkartalım.

-Açtık kapıyı ....., kapattık kapıyı ....(öğretmen susup bekler, çocuklar gacırt ve gucurt der.)

-Yürüyoruz. Odamıza geldik. Pijamamızı çıkartalım. Katlayalım. Yastığımızın altına koyalım. Giyinelim.

-Ben bugün ....... giydim. sen ne giydin? (sıra ile sorulur.)

-Çok acıktık. Doğru mutfağa gidelim. (yürüme hareketi)

-Kahvaltı hazırlayalım. (o gün kahvaltıda ne yyieceklerse o yiyecelerin adı söylenir. Kahvaltı görgü kurallarına dikkat ederek yenir. Masa toplanır.

-Karnımızı doyurup enerjimizi aldığımıza göre artık av için hazırlanabiliriz. Sırt çantamızın içine su mataramızı ve yiyecek koyalım. Başka neler koyabiliriz?

-Artık hazırız. Ayakkabılarımızı giyelim. Sen nasıl bir ayakkabı giydin?

-Açtık kapıyı.....
-Kapattık kapıyı......
-Kapımızı kilitleyelim, anahtarımızı çantamıza koyalım. Fermuarını çekelim.
-Yürüyoruz. Ooo kuş cıvıltıları gelmeye başladı. geliyor muyuz acaba?
-Evet, ormana yaklaşmış olmalıyız. İşte ormandayız.

-Şimdi çok sessiz olmalıyız. Ayaklarımızın ucuna basarak yürüyelim. (öğretmen kısık ses tonunu kullanır.)
-Aaa bakın bir tavşan. sessizce fotoğrafını çekelim. Çok sessiz yoksa kaçıp gider.

-Şurada birşey var. Yanaşalım. yine çok sessiz olalım. (çember daraltılır. ortada toplanılır.) Dokunalım. yumuşak birşey.

VAAAAAV (Öğretmen yükses sesle aslan sesi çıkartır. Çocuklar çığlık atarak korkar. :))) El ele tutuşup çember olunur. Kollar yukarı kaldırılır. Hep birlikte şu söylenir.

-BİZ ASLANDAN KORKMAYAN ASLAN AVCILARIYIZ.

YAZAN: EMEL ÖZDEMİR

Eğitici Oyunlar Arşivimden

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos