Neler yeni

Çocuğunuzu Okula Hazırlamalısınız.

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
Çocuğu okula hazırlamak

Çocuk; ilk sosyal hayatına önce evde aile çevresi ile
sonra yakın çevresi ile başlar.
• Çocuk okula başlamadan önce ailesi tarafından 1 saatliğine komşuda kalarak annenin yakınlığından biraz uzaklaştırılarak bağımsız hareket edebilmesi desteklenmelidir.
• Bu süre yavaş yavaş arttırılabilir.
• Komşuya bırakılan çocuğa annesi, ne zaman kendisini almaya geleceğini söylemelidir.
( Komşuda yaşıtı olmamalıdır. Yaşıtının bulunması onun isteyebileceği bir ortamdır.)
Çocuk ilk defa aileden uzak kalacaksa; somut gerçeklerden söz edilmelidir.
• Okula ne zaman gideceği,
• Okulda neler yapacağı,
• Okulda edineceği arkadaşlıkları,
• Kendisinin okuldan ne zaman alınacağı açıklanmalı ve mutlaka sözü edilen zaman diliminde çocuk bırakıldığı yerden alınmalıdır.
• Bazı çocukların, annelerinden ayrılırken ağlayabilecekleri söylenmelidir.
Ona karşılaşabileceği her şey anlatılırsa bu olaylar gerçekleştiğinde şaşırıp paniğe kapılmaz.
• Çocuğun gireceği yeni ortamda ne ile, kim ile karşılaşacağını öğrenebilmesi için öğretmeni ile tanıştırılmalı, Sınıfını önceden görüp tanıması için öğretmenin uygun bulacağı bir saatte izin isteyerek çocuğun yeni sosyal ortamını tanıma fırsatı oluşturulmalıdır.
• İçsel zekaya sahip ve anneye bağımlı olarak yetişmiş bir çocuk kendisini yeni sosyal hayatında yalnız hissedebilir.
• 1 saat çocukla okulda kalınmalı ve bu süre içinde ona rahatlatıcı sözler söylenmeli, yalnız kalacağı korkusunu yenmesi için güven ortamı yaratılması uygun olacaktır.
Okula ilk defa başlayacak çocuğa neler söylemek gerekir?
• Okula seninle birlikte gideceğiz.
• Okulda öğretmenin ve arkadaşların ile tanışacaksın.
• Öğretmenin ve arkadaşların ile oyunlar oynayacak, eğitim göreceksin.
• Ben bu eğitimi sana evde veremem. Senin okulda bu eğitimi alman gerek.
• Okulda ben senin yanında olmayacağım. Ancak; yalnız da olmayacaksın. Yanında birçok arkadaşın ve öğretmenin olacak. Onlarında anneleri yanlarında olmayacak.
• Okuldan eve gitme saati geldiğinde herkesin ailesi kendisini almaya geldiğinde ben de seni almaya geleceğim.
• Bazen arkadaşlarını senden önce okuldan alabilirler.
• Bunun için endişe duymanı istemem. Seni mutlaka almaya geleceğim. Ben geciksem bile, öğretmenin ben gelinceye kadar seni yalnız bırakmaz.
• Okulda kimse kalmaz. Öğretmenin okulda kalmıyor. Öğretmeninde kendi evi var. Evine gidiyor.’’ Gibi cümleler kurarak somut açıklamaları yaz boyunca yapmanızı öneriyoruz.

Bu yazımız; Çocuğunuzun okul hayatına hazırlarken takip edeceğiniz yolu göstermek amaçlı hazırlanmıştır.

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos