1. Sitemizin yazılımı değişmiş olup kullanıcı adı ile girişlerde başlangıçta sorun yaşanabilir , özellikle kullanıcı adında Türkçe Karakter olanlar. Giriş yapmak için kullanıcı adı yerine mail adresiniz ile giriş yapınız. Sorun yaşarsanız [email protected]'dan bana ulaşabilirsiniz.İbrahim ERDOĞAN
  Duyuruyu Kapat

Diş Macunu, Şampuan, Deodorant gibi Ürünlerdeki İşaretler Ne Anlama Geliyor?

'Sağlık' forumunda Emel Hoca tarafından 14 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. Emel Hoca

  Emel Hoca Moderator

  Katılım:
  13 Ekim 2011
  Mesaj:
  2,988
  Alınan Beğeniler:
  0

  Diş Macunu, Şampuan, Deodorant gibi Ürünlerdeki İşaretler Ne Anlama geliyor?


  DİŞ MACUNU
  ŞAMPUAN
  DEODORANT
  DUŞ JELİ
  KİŞİSEL BAKIM ÜRÜNLERİ
  KOZMETİK​  Bir toplum içinde yaşıyoruz. Kişisel bakımımızı yaparak hem sağlığımızı korumak hem de bakımlı görünmek istiyoruz.


  Kişisel bakım ürünlerİni satın alırken iyi marka ya da bilinen marka olmasına dikkat ediyoruz.. Bazen bir satıcıya sattığı ürünün bitkisel bir ürün olup olmadığını sorar, onun ''bitkisel bir ürün'', sözünü dikkate alıp ürünü satın alırız. Oysa çok bilinen ünlü firmaların ürettiği bazı ürünlerin üstünde 'natirel', 'bitkisel' ya da 'organik' gibi ifadeler bulunduğu halde, ambalaj üzerindeki renk işaretine baktığınızda hiç de üstünde yazılan ifadeye uygun olmadığını fark edebiliyoruz. Çocuklar için üretilen diş macunlarında bile kimyasal ürün olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik bu macunlarda sağlık için son derece zararlı olan köpük yapıcı madde sodyum laura sülfat olduğunu biliyor muydunuz?

  Bir ürün çok köpürüyorsa içeriğindeki (sodyum laura sülfat) oranı da yüksek demektir. Bizler çok köpürenin iyi temizlediğine senelerdir inandırılan bir toplumuz. oysa çok köpüğün vücudumuza zarar veren madde içerip içermediğine önem vermiyoruz.


  Ben ürün satın alırken ambalajındaki renklere bakıyorum.


  [​IMG]


  Bazı ürünlerde çizgi yerine ''kum saati' bulunuyor.

  Bu çizgilerin ya da kum saatinin konulma amacı ise; üretimde kullanılan maddelerin asıl içeriklerini göstermesidir.  Siyah çizgi: % 100 kimyasal üründür.

  Kırmızı çizgi: %70 kimyasal ve %30 doğal maddelerden oluşmuştur.

  Yeşil çizgi: %100 doğal maddelerden üretilmiştir.  Çok nadir beyaz ve lacivert çizgilere de ratlayabiliyoruz. İnternette bunların ne anlam taşıdığı ile ilgili bir ifadeye rastlamadım.


  Şu da asla unutulmamalıdır ki İLAÇLAR DA BİR KİMYASALDIR, OYSA SAĞLIĞI KORUMAK İÇİN ÜRETİLİRLER. KAZANÇ ELDE ETMEK AMAÇLI SAĞLIĞA ZARAR VERMEK İÇİN ÜRETİLMEZLER.

  SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM.


  Emel ÖZDEMİR
   

Bu Sayfayı Paylaş


 • Okul Öncesi

  OkulOncesi.net Yenilenen arayüzü ve yazılımı ile siz değerli öğretmenlerimizin kolay kullanımı için yeniledik. Cepten, tabletten her türlü cihazdan kolay erişim imkanı bulunmaktadır. Okul Öncesi etkinlikleri için doğru sitedesiniz.
 • OkulOncesi.net Reklam

  OkulOncesi.net reklam işlemleri için [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz.