1. Sitemizin yazılımı değişmiş olup kullanıcı adı ile girişlerde başlangıçta sorun yaşanabilir , özellikle kullanıcı adında Türkçe Karakter olanlar. Giriş yapmak için kullanıcı adı yerine mail adresiniz ile giriş yapınız. Sorun yaşarsanız erdoganibrahim@msn.com veya 0506 296 64 94 ten bana ulaşabilirsiniz.İbrahim ERDOĞAN
  Duyuruyu Kapat

Nesneleri Sayabilme - Arabistan Buğdayları

'Çember Halka Oyunları' forumunda Emel Hoca tarafından 12 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

 1. Emel Hoca

  Emel Hoca Moderator

  Katılım:
  13 Ekim 2011
  Mesaj:
  2,988
  Alınan Beğeniler:
  0

  Arabistan Buğdayları


  Oyuncu Sayısı: 10-30

  Oyun Yeri: Sınıf veya bahçe


  BA Amaç 9. Nesneleri sayabilme
  Kazanımlar
  1. 20 içinde ileriye doğru birer birer ritmik sayar.


  Bu oyun kızların aralarında oynadığı bir oyun olup, cinsiyet ayrımı yapılmaması açısından tekerlemede geçen ''KIZ SENİ ALMAYA GELDİM'' sözleri değiştirilmiştir.


  OYNANIŞ: Çocuklar çember olur. Bir ebe seçilir. Ebe, çemberin dışında sekerek dolaşmaya başlarken, oyuncular ritimli el çırpar. Ebe, aşağıdaki oyun tekerlemesini söyler.


  Arabistan buğ-dayları

  Severler, sev-diğini

  Çocuğum seni al-maya geldim. [/B

  Halini sor-maya geldim.

  Ararlar, tararlar

  En güzelini seçerler. (sekmeyi bırakıp durur.çemberin neresinde kalmışsa o çocuğun arkasında durur)

  Çık, aradan, gel peşimden. (bu sözleri söylerken omuzuna vurup bu sözleri söyler. omuzuna dokunulan çocuk, arkadaşlarının arasından çıkıp, ebenin arkasına takılıp, giysisinden tutar.)


  Bir çocuğum oldu. (ebe arkasına bakıp, sayar. Oyunun tekerlemesi yenibaştan başlar. Her çocuk eklenişinde sayma işine devam edilir. En son çocuk da ebenin arkasına geçtikten sonra ebe ''.......çocuğum oldu'', der. Hep birlikte sekerek dolaşırlar. Kuyruk kopmadan dolaşmak önemlidir. Kuyruğu koparan ebe olamaz. Bu nedenle oyun başlamadan oyunun bu kuralı çocuklara açıklanmalıdır.

  Öğretmenin BA A9 K:1 kazanımına çocukları ulşatıması için kullanabileceği ve her çocuğu gözlemleyebileceği eski oyunlarımızdan biridir.


  Hareketli Oyunlar Arşivimden.
   

Bu Sayfayı Paylaş