Neler yeni

Postacı Amca Bana Mektup var mı? , Oyunu

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
Şarkılı oyun
oyun
postacı
mektup
zarf
oyun etkinlikleri
2-3-4 yaş etkinlikleri
plan

ETKİNLİK PLANI: EMEL ÖZDEMİR
22.11.2012

PLANLARIM, ÖĞRETMENLERİN YAPTIKLARI ÖZGÜN PLANLARA ÖRNEK OLMASI İÇİN HAZIRLANMAKTADIR.

HER HAKKI SAKLIDIR. HİÇ BİR YAYINEVİ TARAFINDAN PLANLARIMDAN ALINTI VE İZNİM OLMADAN BASIMI YAPILAMAZ.

ETKİNLİK ADI: POSTACI AMCA OYUNU:

ETKİNLİK TÜRÜ: OYUN

Yaş Grubu (Ay) : 48-66 (BÜYÜK VE KÜÇÜK GRUP ETKİNLİĞİ)

Aşağıdaki kazanım ve göstergeler 2012 programına uygundur. Siz 2006 programına uygun biçimde değiştirebilirsiniz.

KAZANIM VE GÖSTERGELERİ

Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri:

Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.

Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar.
Göstergeleri:

Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler.
Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.

DA Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar.
Göstergeleri:

Sözel yönergeleri yerine getirir.

SDA Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder.
Göstergeleri:

Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder.

SDA Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir.
Göstergeleri:

Sorumluluk almaya istekli olduğunu gösterir.
Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir.

MATERYALLER:
Postacı çantası ve şapkası, mektup zarfları

SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR:
Zarf, mektup

ÖĞRENME SÜRECİ

Masalardaki zarflardan farklı özellikleri olan zarflar seçilir. ‘’Bu zarfı kim getirmişti, hatırlıyor musunuz?, diye sorulur. Postacı çantası olarak kabul edilen bir çantanın içine zarflar konur. Öğretmen, çocuklardan birini postacı olarak seçmek için gözlerini kapatıp kendi çevresinde döner ve parmağı ile bir çocuğu işaret eder. Parmak kimi gösteriyorsa o çocuk postacı olur. Çantayı omzuna takar. “Postacı Amca” şarkısı, söylenmeye başlanır. Çocuk, şarkı bitinceye kadar zarfları sahiplerine doğru olarak dağıtabilirse, bir başka postacıyı yine gözlerini kapatıp çevresinde dönerek seçer. Şarkı bitinceye kadar mektupları dağıtamamışsa mektupların sahipleri bulunur, yeni mektuplar alınır ve tekrar postacı olur.

POSTACI AMCA
Postacı amca geliyor.
Bize mektup veriyor. (2 )
Sağ ol postacı amca sen.
Ah ne sevindim,
Bir bilsen.

Yılbaşı, bayram demeden,
Bize mektup veriyor.
Sağ ol postacı amca sen.
Ah ne sevindim,
Bir bilsen.

Salih Akkaş

ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER

Posta Güvercini” şarkısının notaları Salih Akkaş’ın müzik kitabından flütle çalınır, çocuklar dinler. Daha sonra, sözler birlikte söylenir.
**https://www.okuloncesi.net/etkinlik-havuzu/matematik-etkinlik-havuzu-planlari-11397.html#post20645 LİNKİNDEKİ 'ZARFLAR' ETKİNLİK PLANI UYGULANABİLİR.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
Bütn çocukların postacı rolü üslenmesi için yüreklendirilmelidirler. Ancak duygusal zekaya sahip çocuklar rol almak istemezlerse ısrarcı olunmamalı, kediliğinden görev alması sağlanmalıdır.

VELİ KATILIMI:
• Bugün okula farklı özellikte zarflar, kâğıtlar götürürsem, Renk, Boyut, Boş-Dolu, Kullanılmış-Kullanılmamış özelliklerine göre önce gruplandıracağız. Sonra sıralama oyunlarını oynayacağız. Postacı şapkası ve çantası bulabilir miyiz? Postacıları özel bir giysi giydikleri için tanıyabildiğimizi evde konuşalım.
• ’Ne Kayıp?” oyununu altı zarf kullanarak oynayacağız. Evde benimle oynar mısınız? Ben masadan bir zarf alacağım; siz gözünüzü açınca hangi zarfın kaybolmuş olduğunu bilmeye çalışacaksınız. Bilemezseniz ben o zarfla ilgili belirli özellikleri söyleyerek size ipuçları vereceğim. Sonra ben ebe olacağım.

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos