1. Sitemizin yazılımı değişmiş olup kullanıcı adı ile girişlerde başlangıçta sorun yaşanabilir , özellikle kullanıcı adında Türkçe Karakter olanlar. Giriş yapmak için kullanıcı adı yerine mail adresiniz ile giriş yapınız. Sorun yaşarsanız erdoganibrahim@msn.com veya 0506 296 64 94 ten bana ulaşabilirsiniz.İbrahim ERDOĞAN
  Duyuruyu Kapat

SEVİMLİ ORMAN

'Masallar ve Hikayeler' forumunda Hacer Hoca tarafından 19 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu

 1. Hacer Hoca

  Hacer Hoca Moderator

  Katılım:
  25 Ekim 2011
  Mesaj:
  1,318
  Alınan Beğeniler:
  2

  ÇOCUK HİKAYELERİ
  ÇOCUK MASALLARI
  OKULÖNCESİ HİKAYELERİ MASALLARI

  SEVİMLİ ORMAN

  Çok çok uzak ülkelerin birindeuzak bir yerlerde mutlu hayvanların yaşadığıyemyeşil ağaçlardanrengarenk çiçek ve bitkilerden oluşanhenüz insanların keşfetmediği kocaman bir orman varmış.

  İçinden küçük bir derenin geçtiği orman sabah güneşinin ilk ışıkları ve kuşların cıvıltıları ile uyanırgüneşin batışının ardındanpırıl pırıl parlayan yıldızların altındaiçinde barındırdığı hayvanlar ile birlikte uykuya dalarlarmış.Soğuk ve yağışlı bir kışın ardından ilkbahara merhaba diyen orman ve sakinleribirlikte günlerini geçirecek yiyeceklerini ararlarken yavruları ise neşe içinde koşarlaroynarlar.

  O gün sevimli ayı ailesi sabah kahvaltılarını yaptıktan sonrababa ayı ormana yiyecek bulmaya çıkar.Anne ayı evlerinin işlerini yaparken minik ayı ormanda arkadaşları ile oynamaya gider.Tavşansincapminik ceylan ve diğer arkadaşları ile hep birlikte oynarlarkenbirden uzaktan gelen bir ses ile suskunlaşıp oyunlarını yarım bırakarak saklanırlar.Bir süre geçtikten sonra minik ayı saklandığı yerden çıkarakmerak ve korku ile arkadaşlarıyla beraber sesin geldiği yere doğru yavaşça giderler.Biraz daha yaklaştıklarında gördükleri manzara karşısında korku ve endişe ile bir birlerine sarılırlar.

  Şaşırmışlardıilk kez böyle bir şey görüyorlardı.Uzun sakallıkirli giyimli bir adamelinde baltası ile bir ağacı acımasızca kesiyordu.Yuvaları bozulan kuşlar kesilen ağacın etrafında uçuşurlarkensincap ailesi de olanları endişe ile izliyorlardı.Yapabilecekleri hiçbir şey yoktu.Minik ayı babasını bulmak için hızla koşarken arkadaşları da ormandaki diğer hayvanlara haber vermeye giderler.

  Baba ayı olayı duyar duymazormanın en yaşlı hayvanlarını toplayıp kısa bir zamanda bir karar alırlar.Çünkü olaya hemen müdahele edilmezse diğer hayvanlarda yuvasız kalacakağaçlar birer birer kesilecekti.

  Önce bir plan yaptılar.Ormanın çıkışına büyük bir çukur kazdılar.Fil hortumu ile dereden su taşıyıp yarıya kadar doldurdu.Köstebekler çukurun üzerini çalılarla bir güzel kapattılar.Ormandaki her ağacın dallarının arasına ikişer üçer tane maymun saklandı.Ve planlarını uygulamaya başladılar.Baltalı adam kesmek için hangi ağacın dibine gelseağacın üzerindenbaşından aşağı toprak ve taş parçaları dökülüyordu.Yukarı bakıyor ama hiçbir şey göremiyordu.Çok şaşırmıştı.Diğer ağacın yanına gitti yine aynı şey.Bir diğeri yine aynı.Yaklaştığı her ağacın üzerinden başına toprak ve taş dökülüyordu.

  Ama bu imkansızdıolamazdı.Kestiği ağacın arkadaşlarının kendisine taş attığını düşünmeye başlamıştı.Korkmaya başlamıştı.Zaten hayvanların istediği de buydu.Onun gibi zarar vermek değilsadece korkutup iyi bir ders vermekti.Son bir kez bir ağacın yanına yaklaştığında yine aynı şekilde başından aşağı toprak ve taş dökülmeye başladı.Çalıların arasından baba ayı çıkıp ellerini havaya kaldırarak yüksek bir ses ile baltalı adamı son bir kez korkuttu.Hemen arkasında bulunan fil hortumunda getirdiği suyun hepsini baltalı adamın üzerine fışkırttı.İyice korkan adam bağırarak kaçarken köstebeklerin üzerini örttüğü çukura düştü.

  Hem çok korkmuşhem de her yeri ıslanmıştı artık.Korkudan baltasını bile orada bırakarak hızla ormandan uzaklaştı.Tüm bu olaylar gerçekleşirkenkesilen ağaçta yuvaları bozulan kuşlar ve sincaplar için arkadaşları ve minik ayıkomşu ağaçta birer yuva hazırlamışlardı.Bu olay baltalı adama büyük bir ders olmuşbir daha eline balta almamışhatta her hangi bir daldan çiçek dahi koparmamıştı.Ormandaki tüm canlılar uzun yıllar boyu kardeşçe mutlu bir hayat sürdüler.Sevimli ayı ailesi o baltayı hala odalarının bir köşesinde saklıyorlar.O uzaktaki ormanın adı o gün bu gündür uzak orman değil de sevimli orman olarak anılmakta.

  Sevgili arkadaşlar!.Ormanlarımızı ağaçlarımızı ve yeşili hayvanları tüm canlıları kısaca doğayı çok sevelim koruyalım.Çünkü bizler hep birlikte aynı gökyüzünü paylaşıyor aynı havayı soluyor ve aynı dünyada yaşıyoruz.Biz bütünüyle bir Dünyayız.

  ALINTIDIR..
   

Bu Sayfayı Paylaş