1. Sitemizin yazılımı değişmiş olup kullanıcı adı ile girişlerde başlangıçta sorun yaşanabilir , özellikle kullanıcı adında Türkçe Karakter olanlar. Giriş yapmak için kullanıcı adı yerine mail adresiniz ile giriş yapınız. Sorun yaşarsanız [email protected]'dan bana ulaşabilirsiniz.İbrahim ERDOĞAN
  Duyuruyu Kapat

Ev Ziyaretinde Yaptıklarım ve Değerlendirme Formu

'Aile, Ev Ziyaretleri' forumunda Emel Hoca tarafından 16 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. Emel Hoca

  Emel Hoca Moderator

  Katılım:
  13 Ekim 2011
  Mesaj:
  2,988
  Alınan Beğeniler:
  0

  Ev Ziyareti formu
  ev ziyaretinde neler yapılır
  ev ziyaretinde neler yapıyorsunuz
  ev ziyaretine giderken
  ev ziyaretinde  Ev Ziyareti formunu ve bir öykü kitabını ev ziyaretine giderken yanımda götürüyorum.

  1.Çocuğun beni karşılamasındaki özgüvenini gözlemliyorum. Beni odasına götürmesini istiyorum. Anneyi de yanımıza alıp hep birlikte odası varsa odasına, yoksa uygun bir odaya geçiyoruz.

  OYUNCAK İLE BİLİŞSEL ETKİNLİK ÇALIŞMASI:

  2. Kız çocuğu evine gitmişsem bebeklerini, erkek çocuğunun evine gitmişsem arabalarını getirmesini istiyorum.
  3. Araba ya da bebeklerinin özelliklerini anlatmasını istiyorum (Renk, yapıldığı malzeme, sert-yumuşak gibi).
  4. Benzerliklerine göre yan yana koymasını istiyorum.
  5. Neye göre benzer olduklarını soruyorum.
  6. Belirli özelliklerine göre örüntü oluşturma örneği gösterip tamamlamasını istiyorum. Ardından, kendisinin bir örüntü oluşturmasını, benim tamamlayacağımı belirtiyorum. Oyunun sonunda ben tamamlayamıyorum;nasıl tamamlanması gerektiğini bana kendisi anlatıyor. Onun puanı olduğunu, benim ise hiç puanım olmadığını söylüyorum.;)

  KİTAP ÇALIŞMASI:

  1. Kitaplarını getirmesini istiyorum. Kitaplarını saydırıyorum. Veliye bu arada, hangi kitapların yaş özelliğine uygun ya da uygun olmadığını belirtiyorum.
  2. İnce-kalın, büyük-küçük, eski-yeni, ciltli-sipiralli oluşuna göre ayırmasını istiyorum. Genelde sipiral sözcüğünü bilmedikleri için bunu açıklıyorum, çocuğun yeni bir kelime öğrenmesinin önemini veliye vurguluyorum.
  3. Kitapların kapaklarını birbirleri ile kıyaslatıyorum.
  4. Daha önce açtığım konu olan etkili kitap okuma / anlatma tekniğini uygulamalı olarak veliye öğretiyorum.

  PUZZLE ÇALIŞMASI

  1. Kullanılmış bir boyama kitabı sayfasındaki beğendiği bir resmi kesmesini istiyorum. Bu sayfanın şeklini soruyorum. İkiye katlamasını istiyorum. Şeklin şimdi yine dikdörtgen mi yoksa kare mi olduğunu soruyorum. Kare yapmak için nasıl katlaması gerektiğini sorduktan sonra, üçgen katlamasına yardım ediyorum. Yanda kalan dikdörtgeni de katladıktan sonra, kat yerlerinden kesmesini söylüyorum.
  2. Çocuk kesme işi ile meşgulken ben, ev ziyareti değerlendirme formundaki bazı soruları veliye soruyorum. Gözlemlerim sonucu; çocuğunun geliştirilmesi gereken yönleri ile ilgili oyun örnekleri verip, önerilerde bulunuyorum.
  3. Kesme işini tamamlayan çocuğa dönüp satın almadan, para ödemeden bedavaya puzzle yaptığını, bu puzzleını bir kâğıda yapıştırıp yarın okula gelirken getirdiğinde arkadaşlarına da puzzle yapma önerisi sunabileceğini belirtip, ziyareti tamamlamadan önce, çocuğa ait sanat eserlerinin odasında ve evin farklı yerlerine asılmasının önemini anlatıyor, ev sahipliği için aileye teşekkür edip ziyareti bitiriyorum.

  Daha sonra ''ev ziyareti gün ve saatini belirleme çizelgesi'' nin değerlendirme bölümüne ziyaret izlenimi sonucunu yazıyorum.
  Ev ziyareti değerlendirme formundaki (+) ları topluyorum. Uyarı aralığını buluyorum. Burada sayısal değerlendirme yapmıyorum. Önemli olan hangi alanda velinin geliştirilmeye ihtiyacı varsa onu belirleyip, ona göre okulda yapacağım bireysel veli görüşmesine yer veriyorum. Bu doğrultuda-gerekirse- velinin etkinliğe katılımını sağlayarak gerekli gördüğüm konuda veliyi bilgilendirmiş oluyorum.

   
 2. Z.Zerrin Çiftçi

  Z.Zerrin Çiftçi Kayıtlı Üye

  Katılım:
  27 Ekim 2011
  Mesaj:
  1,733
  Alınan Beğeniler:
  0
  paylaşım için teşekkürler
   
 3. karamel_arzu

  karamel_arzu Yeni Üye

  Katılım:
  10 Kasım 2011
  Mesaj:
  6
  Alınan Beğeniler:
  0
  Hocam tek kelimeyle harikasınız:)Sizin gibi bir öğretmen olmak çok zor givi geliyor bana.Her konuda ne kadar da başarılısınızi gerek planlar. gerek aile katılımı:)Okulöncesinin hem teorik hem de uyguluması konusunda sizin gibi olmayı çok isterim.
   
 4. Emel Hoca

  Emel Hoca Moderator

  Katılım:
  13 Ekim 2011
  Mesaj:
  2,988
  Alınan Beğeniler:
  0
  karamel_arzu;Benim deneyimlerimden yararlanarak öğretmenlik performansınızı arttırmaya çalışmanız beni mutlu etti. Eminim benim yaşıma gelmeden benden çok daha başarılı ve paylaşımcı olacağınıza inancım sonsuzdur.
   
 5. zeynep dolunay

  zeynep dolunay Yeni Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2012
  Mesaj:
  589
  Alınan Beğeniler:
  4
  EMEL HOCAM OKULÖNCESİ NETTE PAYLAŞMIŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLERİ TAKİP EDİYORUM VE KENDİ ADIMA SÖYLEYEYİM BANA ÇOK ŞEYLER KATTI EMEKLERİNİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM
   
 6. Emel Hoca

  Emel Hoca Moderator

  Katılım:
  13 Ekim 2011
  Mesaj:
  2,988
  Alınan Beğeniler:
  0
  zeynep dolunay; Rica ederim, bilgi paylaşıldıkça güzelleşir.:)
   

Bu Sayfayı Paylaş


 • Okul Öncesi

  OkulOncesi.net Yenilenen arayüzü ve yazılımı ile siz değerli öğretmenlerimizin kolay kullanımı için yeniledik. Cepten, tabletten her türlü cihazdan kolay erişim imkanı bulunmaktadır. Okul Öncesi etkinlikleri için doğru sitedesiniz.
 • OkulOncesi.net Reklam

  OkulOncesi.net reklam işlemleri için [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz.