Neler yeni

Şekiller

Hacer Hoca

Kayıtlı Üye
kukla ile anlatımlı hikayeler
şekil kavramı ile ilgili hikayeler
okul öncesi hikayeleri

( kare, üçgen, daire, dikdörtgen şekillerinden çomak kuklalar hazırlanarak masal anlatılır..)

Üçgen;

- Ben bir üçgenim, sayın bakalım kaç köşem var. bir, iki, üç, evet bildiniz üç köşem var. İsmim ondan üçgen benim. Bazen evin çatısı , bazen çam ağacı, bazen bir dağ resmi olarak görürsünüz beni. Adımı unutmayın sakın . Unutursanız köşelerimi sayın. Hatırlarsınız o zman Adım Üçgendir.. üçgen..

Kare;

-Benim Adım kare. Benim köşelerim dört tane. Dört köşem ,Dört çizgim var. Dört tarafın çizgisi birbiriyle aynı boydalar. Eşittir.. Benide bazen bir masada bazen bir evin camında bazende bir resim çerçevesinde görebilirsiniz .SAkın unutmayın benim eşittir çizgilerimm...

Dikdörtgen ;

-Benim köşelerimde dört tane .. Fakaaat kareden farkım ne ??? .....
evettt bildiniz benim adım dikdörtgennn.Boyum daha uzun .İki tarafımdaki çizgilerim birbiriyle eşit. Diğer iki tarafımdaki çizgilerimde birbirine eşit. Tıpkı kapı gibi.. Dosya kağıdı gibi..

Daire;

- peki benim köşem kaç tane ? Evet doğruu benim hiç köşem yokk yusyuvarlaktır, benim şeklim top gibi , düny agibi, çember gibi..

Hepsi birden ;

_ Evettt gördüğünüz gibi çevrenizde gördüğünüz herşeyin bir şekli var. haydi şimdi çevrenize bakın bize benzeyen şekilleri bulun.
duvardaki saat, takvim, tablo ,pano, hangi şekilde bilin bakalım
..

tabi başka geometrik şekillerde var .

Beşgen, altıgen, silindir, elips, küp şekli gibi .

haydi şimdi hoşçakalın..
_ bundan sonra gözlerinizi dört açın çevrenizde gördükleriniz hangi şekle benziyor bilin bakalııımm ...

:021::021::021::021::021:

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos